Komentovaná prohlídka Krušlovského včelína

Čestice 24, 38719 Čestice, Strakonice
Zpět na výpis

Machův včelín v Krušlově na Strakonicku je unikátem nejen v České republice, ale také ve střední Evropě. Jedná se o pozoruhodnou dřevěnou stavbu s vyřezávanými a malovanými prvky a sbírkou více jak 80 výjimečných řezeb a výtvarně ztvárněných úlů. Stavbu obklopuje květná zahrada. Ve výšce 740 m.n.m. pak můžete z nedaleké louky obdivovat kouzelné výhledy do předhůří Šumavy.

O aktivitě

Typ aktivity
Kultura a památky
Vhodné pro
Bez bariér
Páry
Přátelé
Rodiny s dětmi
Senioři
Lze provozovat za počasí
Časová náročnost
30 minut - 90 minut

Krušlovský včelín vyniká jedinečným provedením, za kterým stojí Josef Mach, řezbářský samouk a velký milovník včel. Josef Mach se v Krušlově narodil a se stavbou včelína začal ve svých 25 letech. Stavba mu trvala 4 roky. Malované úly v podobě domečků se všemi drobnými detaily byly plně funkční a bylo jich 65 kusů. Dnes je celá sbírka umístěna po restaurátorských zásazích opět v prostorách včelína a úly slouží už jen jako exponáty. Celý interiér včelína zdobí řezby, které jsou pozoruhodné rozmanitostí svých námětů i formou – najdete tu mimojiné také vyřezávaný nábytek nebo hodiny. V současné době je včelín koncipován jako muzeum věnované odkazu Josefa Macha a včelaření.

O chod včelína, opravy budovy i péči o zahradu se stará sdružení Krušlovský včelín z.s., které tu pořádá kulturní akce, včelařské i další kurzy. Jednou z pravidelných akcí je na včelíně srpnový festival „Na Dvorečku“ nebo tradiční „Ukončení sezóny“ připadající vždy na poslední říjnovou neděli.

Poslední prohlídka 20 min před koncem.

ZOBRAZIT CELÝ POPIS
Krušlovský včelín
Jak uplatnit benefit

Při předložení turistické karty hosta bude poskytnuta sleva na vstupenku 20 Kč.

BENEFIT s turistickou kartou

Při předložení turistické karty hosta bude poskytnuta sleva na vstupenku 20 Kč.

Jak uplatnit benefit?
Kontakt
Krušlovský včelín
Čestice 24, 38719 Čestice, Strakonice
Kontaktujte provozovatele
+420 602 643 084