Prohlídka Památníku Adolfa Heyduka

Tyršova 438/30, 39701 Písek, Písek
Zpět na výpis

Přijměte pozvání na návštěvu do bytu, v němž "slavík pootavský", básník z okruhu Májovců (1835 - 1923), strávil poslední dvě desítky let svého života.

O aktivitě

Typ aktivity
Kultura a památky
Vhodné pro
Páry
Přátelé
Rodiny s dětmi
Senioři
Lze provozovat za počasí
Časová náročnost
30 minut - 1 hodina

Ve třech místnostech se dochoval společenský pokoj, jídelna a pracovna s bohatou knihovnou, unikátní je i dochovaná dobová toaleta. Vše s původním nábytkem, obrazy, textiliemi i drobnými dekorativními předměty.

ZOBRAZIT CELÝ POPIS
Památník Adolfa Heyduka

Památník se nachází v původním bytě českého básníka Adolfa Heyduka (18351923). Básník patřil do významné literární skupiny Májovců. Od roku 1860 až do své smrti žil a tvořil v Písku. V roce 1900 si společně s manželkou vystavěli dům v novorenesančním stylu, jehož fasádu zdobí sgrafita se symboly básnictví – Pegasem a Labutí. V bytě, situovaném do 1. patra, Heyduk bydlel a zde přijímal řadu návštěv zejména z uměleckého světa. Po smrti manželky v roce 1935 přišel byt dědictvím pod správu píseckého muzea a to v něm zřídilo Památník. Ve stavu z počátku 20. století se zde dochoval společenský pokoj, jídelna, pracovna a WC, a to s veškerým zařízením – osvětlením, nábytkem, textiliemi, obrazy i drobnými uměleckými předměty. Zajímavá je i básníkova knihovna, která obsahuje značnou část produkce české beletrie i poezie a také literární a umělecké časopisy přelomu 19. a 20. století.
Na počátku 21. století došlo k rekonstrukci celého domu a v bývalé ložnici byla navíc zřízena muzejní expozice, přibližující básníkovu osobnost a jeho dílo. Expozice je doplněna krátkým filmem. Návštěvníci mohou k odpočinku využít i část zrekonstruované Heydukovy zahrady.

Jak uplatnit benefit

Při předložení turistické karty hosta dostanete slevu 50% na vstupenku pro dospělého.

BENEFIT s turistickou kartou

Při předložení turistické karty hosta dostanete slevu 50% na vstupenku pro dospělého.

Jak uplatnit benefit?
Kontakt
Památník Adolfa Heyduka
Tyršova 438/30, 39701 Písek, Písek
Kontaktujte provozovatele
+420 382 215 040
Web